26 02 2024

Cięcie żywopłotów w lutym i marcu: praktyczne porady dla początkujących i nie tylko

Wiem, że zimowe miesiące mogą wydawać się niezbyt przyjazne dla ogrodnictwa, ale czy wiesz, że właśnie teraz możesz przystąpić do cięcia swoich żywopłotów, by przygotować je na nadchodzącą wiosnę? Zapewnij swoim roślinom odpowiednią pielęgnację, a nagrodą będą zdrowe i atrakcyjne krzewy przez cały rok! Oto praktyczne wskazówki dotyczące cięcia zarówno żywopłotów liściastych, jak i iglastych.

cięcie żywopłotów, cięcie roślin ozdobnych

1. Wybierz odpowiednie narzędzia: Zanim zabierzesz się za cięcie, upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia. Ostry sekator lub nożyce ogrodnicze to podstawa. Jeśli masz do czynienia z większymi krzewami, warto rozważyć użycie elektrycznych nożyc do żywopłotów, które ułatwią i przyspieszą pracę.

2. Pamiętaj o bezpieczeństwie: Bezpieczeństwo przede wszystkim! Przed rozpoczęciem pracy załóż rękawice ogrodnicze i okulary ochronne, by zabezpieczyć się przed potencjalnymi skaleczeniami i odpryskami gałęzi.

3. Ocena zdrowia roślin: Przed przystąpieniem do cięcia dokładnie obejrzyj swoje żywopłoty. Usuń chore, uszkodzone lub martwe gałęzie, które mogą być zagrożeniem dla całej rośliny. Cięcie to doskonała okazja do przeglądu stanu zdrowia, a następnie poprawy struktury i kształtu krzewów.

4. Odpowiednia technika cięcia: Podczas cięcia stosuj technikę cięcia, przycinając pędy pod kątem nachylenia około 45 stopni, nad pąkiem skierowanym na zewnątrz. Unikaj prostego przycinania gałęzi, które może zahamować wzrost rośliny. Przycinaj równomiernie, zachowując naturalny kształt żywopłotu.

5. Regularność cięcia: Regularne, coroczne przycinanie żywopłotów w lutym i marcu jest kluczowe dla ich zdrowia i atrakcyjnego wyglądu. Najpierw rozpocznij z cięciem żywopłotów iglastych i tych gatunków, którym późniejsze ciecie może zaszkodzić. Jeśli wegetacja ruszyła to gatunki takie jak klony, garby, buki lepiej ciąć latem, by nie narazić ich na płacz.

6. Odpowiednia pielęgnacja po cięciu: Po zakończeniu cięcia nie zapomnij o odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli jest sucho, rośliny mogą potrzebować dodatkowego nawodnienia. Nawożenie natomiast rozpoczynamy wiosną, kiedy pogoda się ustabilizuje.

Cięcie żywopłotów to zadanie, które może być zarówno przyjemne, jak i satysfakcjonujące. Pamiętaj jednak, aby zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa i odpowiednio pielęgnować swoje rośliny. Czytaj dalej i sprawdź, jakie gatunki możesz teraz ciąć.

Żywopłot z forsycji, jak ciąć forsycję
Żywopłot z forsycji tniemy po kwitnieniu

Cięcie żywopłotów liściastych

W tym sezonie zadbaj w końcu o swoje żywopłoty liściaste, by nadać im nowego blasku.

 1. Pęcherznica: Ta żywotna roślina uwielbia być przycinana wczesną wiosną. Dzięki temu zachowa swój kształt i zdrowy wygląd przez cały rok. Uwaga, jeśli chcesz by pęcherznica kwitła i miała owoce, tnij ją dopiero latem!
 2. Ligustr: to bardzo popularny, odporny krzew na przydomowe żywopłoty. W lutym i marcu możesz go przyciąć, jeśli nie robiłaś tego latem i ma rozwichrzone dłuższe przyrosty, by utrzymać go w formie i uniknąć nadmiernego rozrostu.
 3. Berberys: Ten kolorowy krzew także potrzebuje trochę miłości i cięcia w tym okresie. Cięcie zachęca go do gęstszego wzrostu i utrzymania swojej zwartej formy i dekoracyjnego wyglądu.
 4. Buk: zasadniczo żywopłoty z buka tniemy raz w roku, w czerwcu, ale stare żywopłoty, które wymagają radykalnego odmłodzenia, tnij w okresie uśpienia, czyli pod koniec zimy/na przedwiośniu.

Ale uwaga! Niektórych roślin nie powinnaś przycinać teraz, na przykład hortensji ogrodowych, lilaków i forsycji. Dlaczego? Ponieważ kwitną one na pędach z poprzedniego roku, więc cięcie teraz zmniejszy ilość kwiatów w sezonie. Lepiej poczekać, aż przekwitną.

Żywopłot, cięcie żywopłotów
Jeśli chcesz cieszyć się kwitnącym żywopłotem z krzewuszki, tnij go po kwitnieniu.

Cięcie żywopłotów iglastych

Jeśli masz w ogrodzie żywopłoty iglaste, nie zapominaj o nich w tym okresie! To świetny czas, by sprawić, że będą wyglądały jeszcze lepiej. Te żywopłoty tnij już od końca lutego (jeśli pogoda pozwala):

 1. Tuje (żywotniki): Te niezawodne rośliny uwielbiają być przycinane wiosną. Dzięki temu będą gęstsze i zachowają swój kształt.
 2. Cyprysik: Ten elegancki krzew także potrzebuje odrobiny uwagi w tym okresie. Regularne cięcie pomoże mu utrzymać swoją formę, nie starzeć się i ograniczyć wzrost.
 3. Świerk: Żywopłoty ze świerków są ładne, jeśli są zadbane, Dzięki odpowiedniemu przycinaniu zachowają swoją zdrową i atrakcyjną sylwetkę, a przede wszystkim nie rozrosną się z bardzo i będą gęste.
Żywopłot ze świerka, formowanie roślin
Żywopłot ze świerka tniemy do momentu pokazania się nowych przyrostów

Pamiętaj, że przed przystąpieniem do cięcia żywopłotów zawsze warto sprawdzić specyficzne wymagania dla danego gatunku rośliny oraz konsultować się w lokalnej szkółce w razie wątpliwości. A teraz baw się dobrze i ciesz się pięknym ogrodem przez cały rok!

Do zobaczenia w ogrodzie.

Alicja Grabowska

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.