15 02 2024

Zadbaj o drzewa i krzewy owocowe na przedwiośniu i wiosną, latem zbieraj obfite plony!

Kategoria:

Wraz z nadejściem przedwiośnia, natura powoli budzi się do życia, a wraz z nią ożywają nasze ogrody. Zadbaj o swoje drzewa i krzewy owocowe właśnie teraz, by przygotować je do nadchodzącego sezonu, a potem móc cieszyć się obfitymi zbiorami owoców. Czy wiesz, jak zadbać na przedwiośniu i wiosną o swoje drzewka i krzewy, i jakiej opieki od Ciebie właśnie teraz potrzebują? Ten artykuł sprawi, że polecisz do ogrodu jak na skrzydłach, bo w końcu będziesz wiedzieć, co i jak zrobić!

Wiosna to czas, kiedy nasze działania w ogrodzie mogą przynieść najwięcej korzyści. Musisz teraz zakasać rękawy, bo pracy jest sporo: Od właściwego cięcia, przez skuteczną ochronę przed chorobami i szkodnikami, aż po odpowiednie nawożenie i systematyczne zabiegi pielęgnacyjne – każda z tych czynności przełoży się na ogólny sukces twoich upraw.

Jeśli zrobisz wszystko jak należy, czekać będzie na ciebie słodka nagroda – pyszne i zdrowe owoce, zerwane prosto z własnego krzaczka czy drzewka. Wyobrażasz sobie ten cudowny smak?

Cięcie drzew i krzewów owocowych

Cięcie jest super ważne – nie możesz o nim zapominać ani go unikać, bo tylko napytasz sobie biedy. Drzewa i krzewy owocowe tnij od pierwszego dnia w swoim ogrodzie, aż po sam koniec ich życia – KAŻDEGO ROKU. A nawet kilka razy do roku!

cięcie roślin owocowych

Na przedwiośniu przeprowadź przycinanie, które nie tylko kształtuje koronę, ale również usuwa chore i uszkodzone gałęzie, co zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników.

Oto skrócony plan cięcia drzew i krzewów owocowych:

 • Krok 1: Na początku usuń martwe, chore lub uszkodzone gałęzie. To takie cięcie na rozgrzewkę, by dodać sobie trochę animuszu.
 • Krok 2: następnie zabierz się do przerzedzania korony, czyli usuwania gałęzi, które rosną zbyt gęsto, do środka korony i krzyżują się.
 • Krok 3: Jeśli latem nie usuwałaś wilków z jabłoni, czyli gałązek rosnących pionowo do góry, teraz masz więcej pracy i musisz je wszystkie powycinać.
 • Krok 4: Skracaj zbyt długie pędy oraz odmładzaj, czyli usuwaj stare gałęzie – to pozwoli zachować młodość i witalność drzewa czy krzewu.

Nawożenie w sadzie i w jagodniku

Nawóz to jak jedzenie dla Twoich drzew i krzewów. Im lepiej je nakarmisz, tym lepszy plon dadzą. Nawozy dostarczą roślinom niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu wydadzą one zdrowe pędy, liście, kwiaty i na końcu – owoce.

nawożenie roślin, rośliny owocowe w ogrodzie, cięcie roślin

Ważny jest sposób nawożenia oraz jego termin. Możesz wykorzystać nawozy organiczne, oborniki, mączki kostne i rogowe, czy też nawozy mineralne – do Ciebie należy wybór. Przez ich zastosowaniem najlepiej byłoby zrobić badanie gleby i dostarczać dokładnie takich składników, jakie są potrzebne. Pamiętaj, że azot drzewa wykorzystują na początku sezony, potem do utrzymania kwiatów, zawiązków owoców, plonu równie ważny jest potas i fosfor.

Jakie nawozy wybrać do nawożenia drzew i krzewów owocowych

Nawozy stosuj w sposób zrównoważony, powinny zawierać zarówno azot, fosfor, potas, jak i mikroelementy takie jak magnez czy żelazo. Organiczne nawozy, takie jak kompost czy obornik, są zalecane ze względu na ich długotrwałe działanie i poprawę struktury gleby. W przypadku nawozów mineralnych, warto stosować specjalistyczne mieszanki przeznaczone dla poszczególnych gatunków. 

W zależności od wybranego nawozu, dobierz czas, kiedy go użyjesz. Zbyt wczesne nawożenie może doprowadzić do niewykorzystania nawozu, narazić rośliny na przymrozki, a nieumiejętne przycinanie może spowodować uszkodzenia, które będą trudne do zregenerowania. Dlatego też, każda interwencja powinna być przemyślana i dobrana do konkretnego gatunku drzewa czy krzewu.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat uprawy, ciecia i pielęgnacji drzew i krzewów owocowych, zajrzyj do naszej książki „Szkoła ciecia 2”

Szkoła cięcia 2, cięcie roślin owocowych

Ochrona przed chorobami i szkodnikami wczesną wiosną

Poza cięciem i nawożeniem, powinnaś zabezpieczyć drzewa i krzewy owocowe przed chorobami oraz szkodnikami – jest to kluczowe dla zapewnienia zdrowego wzrostu i obfitych zbiorów. Regularne przeglądy stanu roślin umożliwiają wczesne zastosowanie odpowiednich środków ochrony roślin. W ramach profilaktyki warto zastosować biologiczne metody walki z szkodnikami, takie jak wprowadzenie naturalnych wrogów owadów szkodliwych. Usuwaj również mumie, czyli stare zaschnięte owoce i przycinaj uszkodzone gałęzie, co ogranicza rozwój chorób grzybowych i bakteryjnych. Poniżej przedstawiamy checklistę działań ochronnych:

 • Inspekcja drzew i krzewów pod kątem oznak chorób i obecności szkodników.
 • Stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin, zgodnie z zaleceniami producenta
 • Usuwanie chorych i zainfekowanych części roślin.
 • Zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza w koronach, poprzez przycinanie.
 • Wybór naturalnych i bezpiecznych metod zwalczania szkodników.
 • Ochrona roślin przed wiosennymi przymrozkami, które mogą sprzyjać rozwojowi chorób.
cięcie roślin, rośliny ozdobne, rośliny owocowe, cięcie wiosną

Najczęściej zadawane pytania

Jak rozpoznać, że drzewo owocowe jest gotowe do cięcia?

Drzewo owocowe jest gotowe do cięcia, gdy nie ma już ryzyka silnych mrozów, a pąki zaczynają puchnąć, ale jeszcze się nie otworzyły. Najlepszy czas to zazwyczaj późna zima lub wczesna wiosna, zanim rozpocznie się intensywny wzrost.

Czy istnieją naturalne metody zwalczania szkodników, które można zastosować wiosną?

Tak, istnieją naturalne metody, takie jak stosowanie roślin odstraszających szkodniki, wykorzystanie drapieżników naturalnych (np. biedronek do zwalczania mszyc) czy stosowanie domowych preparatów, np. na bazie czosnku.

Jakie są objawy niedoboru składników odżywczych u drzew owocowych?

Objawy niedoboru składników odżywczych mogą obejmować chlorozę (żółknięcie liści), słaby wzrost, małe i słabo wybarwione owoce, opadanie liści oraz słabą odporność na choroby i szkodniki.

Czy istnieją szczególne zabiegi pielęgnacyjne dla młodych krzewów owocowych?

Młode krzewy owocowe wymagają szczególnej troski, w tym regularnego nawadniania, ochrony przed silnym wiatrem i mrozem, a także odpowiedniego cięcia formującego, które zapewni im dobry start i ułatwi wzrost.

Jak często należy monitorować drzewa i krzewy owocowe wiosną?

Wiosną drzewa i krzewy owocowe powinny być monitorowane regularnie, co najmniej raz w tygodniu, aby szybko reagować na ewentualne problemy związane z chorobami, szkodnikami czy niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Małgorzata

  Wspaniałe porady, jak zwykle bardzo przydatne i podane w przystępnej formie. Dziekujemy serdecznie za trud i opiekę nad nami- ogrodnikami amatorami, bo tylko wiedza w połączeniu z sercem i zaangażowaniem, przyniesie dobre efekty dla nas i dla natury. Pozdrawiamy, życzymy zdrówka i energii na wiosnę, czekamy na kolejne filmy i maile ❤🌼🌱🌿☀️ Małgosia i Andrzej Kogut.

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.