04 04 2023

Jak ciąć lawendę – nasze sprawdzone rady

Piękna, zadbana lawenda to chluba każdego ogródka – ten niewielki krzaczek przez okrągły rok dodaje naszemu ogrodowi srebrzystego koloru, a latem, kiedy obsypany jest granatowymi kwiatami, wabiącymi roje motyli i pszczół i wydziela piękny zapach, przywołuje wspomnienie beztroskich, słonecznych wakacji.

Lawenda nie ma prawie żadnych wymagań, poza jednym: musi być systematycznie przycinana, bo w przeciwnym razie z czasem wyłysieje od dołu, gałązki będą coraz dłuższe, ale sczerniałe, brzydkie, z krótkimi odcinkami liści na górze. Cięcie lawendy jest konieczne, by roślina zachowała zdrowie, przepiękne kwiaty i cieszyła wszystkich swoim cudnym zapachem, a prze wszystkim – by na długie lata zachowała zgrabny kształt gęstych srebrzystych kulek.

Jak ciąć lawendę

Pierwsze cięcie lawendy gwarantuje sukces

Lawendę zwykle kupujemy i sadzimy wiosną. Młoda sadzonka ma na ogół 4-5 gałązek. Zaraz po posadzeniu zetnij wszystkie gałązki, skracając je mniej więcej o połowę (patrz rysunki poniżej). Tak drastyczne cięcie lawendy może być szokiem, jednak warto nam zaufać. Lawenda po tym cięciu ładnie się zagęści, a latem zakwitnie, bo ta roślina zawiązuje pąki kwiatowe na młodych gałązkach.

Po pierwszym kwitnieniu od razu przytnij lawendę, aby wywołać powtórne kwitnienie. Nie będzie tak obfite, jak to czerwcowe, ale obecność nawet kilkunastu łodyg z kwitkami da ci wiele radości. Tnij nie tylko kwiaty, ale też fragmenty pędów, około 1/3 długości, by zachować kompaktowy pokrój.

jak ciąć lawendę

Cięcie lawendy jesienią jest ważne

We wrześniu zetnij przekwitające kwiaty lawendy i koniecznie wierzchołki gałązek z liśćmi. Pamiętaj, aby nie zwlekać z wrześniowym cięciem. Późniejsze przycinanie lawendy może narazić krzew na przemarznięcie, bo młode przyrosty, które wypuści po cięciu, nie zdążą się zahartować przed zimą. W drugim roku po posadzeniu, w kwietniu skracamy gałązki o kilka centymetrów, a nawet o 1/3, jeśli ubiegłoroczne przyrosty są długie. Potem cięcie kwietniowe i wrześniowe powtarzamy co roku.

Kiedy wykonywać wiosenne cięcie lawendy

Dobranie wiosennego terminu cięcia lawendy może być stresujące i podchwytliwe. Nie spiesz się z tym, nie tnij jej na początku marca, kiedy jest zimno i mokro. Możesz spokojnie zaczekać do kwietnia, kiedy jest bardziej sucho i mamy coraz więcej ciepłych, słonecznych dni. Dzięki temu krzaczki lawendy nie będą narażone na choroby grzybowe, a rany po cięciu wystawione na przemarznięcie.

jak ciąć lawendę

Już po roku można zauważyć, jak ważne jest cięcie lawendy i jak odpowiednio rozłożone w czasie przycinanie pomaga roślinie we wzroście. Jeśli twoja lawenda jest zaniedbana i nie była cięta systematycznie, musisz ją odmłodzić. Jednak nie wolno jej ścinać zbyt drastycznie. Na gałązkach po cięciu powinien pozostać choć kilka zielonych liści lub pąki. Zobacz na rysunkach, jak to zrobić na dole tego wpisu.

Stanowisko dla lawendy to podstawa sukcesu w uprawie

Lawendę sadź koniecznie na stanowiskach ciepłych, przewiewnych, ale nie narażonych na mroźne zimowe wiatry. W glebę przepuszczalną, z dobrym drenażem i dodatkiem wapnia (nie lubi gleb kwaśnych). Do ziemi próchniczej dodaj piasku i perlitu. To pomoże rozluźnić podłoże, ułatwi ukorzenianie się i odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Super dodatkiem będzie mączka bazaltowa, która zawiera mnóstwo minerałów i odkwasza podłoże. Lawenda musi mieć przewiew, nie znosi zamakania i dusznych miejsc. Zimą w mroźne wietrzne okresy możesz nakryć ją gałązkami iglastymi, aby ochronić zimozielone listki przed przemarzaniem.

jak ciąć lawendę

Zobacz też naszą książkę o cięciu roślin ozdobnych „Szkoła cięcia”, zawierającą szczegółowe instrukcje cięcia ponad 80 popularnych roślin w polskich ogrodach.

Tu znajdziesz więcej informacji na temat letniego cięcia roślin.

Jak ciąć lawendę – instrukcja krok po kroku z rysunkami

1 Młody krzaczek skróć o połowę.

cięcie lawendy

2 We wrześniu zetnij kwiaty i część liści

3 Po roku w kwietniu skróć gałązki o kilka centymetrów

4 Lawendę zaniedbaną zdecydowanie przytnij.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Ewa

  Kiedy przyciąć radykalnie zaniedbaną lawendę? Wiosną czy jesienią

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.