11 11 2022

Jesienne sadzenie roślin

Od kilku lat zachęcamy Was do jesiennego sadzenia roślin. Choć w naszym kraju od wielu lat tradycyjnie nowe rośliny sadzi się wiosną (mówi się, że i posadzony wiosną patyk się przyjmie) to jednak warto też otworzyć się i spróbować jesiennego terminu. Dlaczego?

Jesienią gleba jest wygrzana przez letnie słońce, a dzięki jesiennym deszczom i rosie ma w sobie sporo wilgoci. To świetne warunki dla rozwoju korzeni, które mogą przyrastać w poszukiwaniu składników odżywczych. Wiosną rośliny poza wypuszczaniem korzeni, muszą jeszcze wypuścić masę liści a nieraz i kwiatów, a w przypadku drzew i krzewów na dodatek rozbudowywać swoją koronę.

Niestety ale od dłuższego czasu obserwujemy, że mamy suche wiosny, z mocno świecącym słonkiem i często bez opadów, dlatego naszym roślinom jest trudniej. Często bywa tak, że po posadzeniu podlewacie rośliny 1-2 razy, widzicie, że puszczają liście i myślicie, że jest ok, roślinka się przyjęła. Tymczasem ona jedzie na zeszłorocznych „oparach”, wykorzystując substancje zgromadzone i magazynowane w korzeniach w roku poprzednim, a tak naprawdę cierpi z powodu braku wody i powoli zamiera, niestety Wy to zobaczycie dopiero za jakiś czas, z opóźnieniem. W przypadku drzewek sadzonych z gołym korzeniem często jest za późno na ratunek albo rośliny długo dochodzą do siebie „stojąc” w miejscu, zamiast rosnąć. Większość drzew i krzewów lubi jesienne sadzenie, wyjątek stanowią rośliny ciepłolubne, wrażliwe, które lepiej sadzić wiosną.

sadzenie roślin jesienią
Po posadzeniu dobrze podlej rośliny

Dlaczego jeszcze jesienny termin sadzenia jest taki świetny? Bo dzięki temu zyskujecie dodatkowo pół roku! Korzenie sobie pracują aż do zimy i potem od wczesnej wiosny, a nawet przedwiośnia i w efekcie zyskujecie jeden sezon przewagi nad roślinami sadzonymi kolejnej wiosny. Poza tym, wiosną i tak jest mnóstwo innych prac do zrobienia, więc co możecie zrobić jesienią, zróbcie jesienią, szczególnie, że dzięki ładnej pogodzie można śmiało działać!

Powodzenia!

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.