Ogród to wspaniałe miejsce dla dzieci. Pozytywnie wpływa na ich rozwój, uczy obcowania z przyrodą, pozwala im odkrywać świat. Stworzenie ogrodu jako miejsca przyjaznego dzieciom nie musi być trudne.
Dlatego – niezależnie czy jesteście rodzicami, czy dziadkami – urządźcie wasz ogród tak, aby dzieci mogły się w nim bawić, aby poczuły się szczęśliwe i – co najważniejsze – bezpieczne.
Jak stworzyć ogród przyjazny dzieciom?
Jeżeli nie chcecie, by dzieci niszczyły krzewy czy deptały po rabatach lub grządkach, pomyślcie o wygospodarowaniu miejsca do zabaw. Najlepiej, aby znajdowało się ono blisko domu, wtedy z tarasu czy przez okno zawsze będziecie mogli doglądać swoich pociech. Warto, by było częściowo ocienione. Weźcie pod uwagę, że dzieci spędzają czas w ogrodzie głównie latem, dlatego wystawienie dziecka na palące słońce będzie dla niego zbyt męczące i niebezpieczne. Najbardziej przyjazną nawierzchnią jest trawa (wybierzcie mieszankę odporną na deptanie), piasek, kora.
Zabawki
Zabawki ogrodowe dostarczają, zarówno tym małym, jak i większym dzieciom, sporo ruchu i radości. Piaskownice, domki, namioty, zjeżdżalnie, huśtawki, trampoliny czy place zabaw z wieżą, a nawet ścianką wspinaczkową… to właśnie one zmieniają ogród w prawdziwy raj dla najmłodszych.
Wiele tych urządzeń wykonacie samodzielnie. Jednak, jeśli nie posiadacie takich zdolności, w sklepach znajdziecie bardzo dużo tego typu atrakcji dla dzieci. Oto kilka wskazówek, czym kierować się przy zakupach.

Zawsze wybierajcie zabawki sprawdzone, dobre jakościowo, z atestem i certyfikatem bezpieczeństwa. Unikajcie tych wykonanych z kiepskiego materiału, o niskiej cenie i niewiadomego pochodzenia.
Zwróćcie uwagę na ostrzeżenia i zalecenia producenta. Szczególnie ważne są oznaczenia dotyczące wieku, np. dla dzieci powyżej 3 roku życia i maksymalnego obciążenia. Wtedy będziecie mieli pewność, że zabawka dostosowana jest do umiejętności i ciężaru dziecka.

Istotny jest także wybór materiału, z jakiego wykonana jest zabawka. Plastikowe są lekkie, przez co łatwe do przenoszenia, a gdy się zabrudzą, wystarczy przemyć je wodą. Drewniane są cięższe, ale za to bardziej stabilne. Z czasem ulegają zniszczeniu i trzeba je impregnować, ale są naturalne.
Gdy już kupicie zabawkę, zadbajcie o jej prawidłowe ustawienie: na płaskiej, poziomej powierzchni (żeby uniknąć ryzyka przewrócenia) oraz z zachowaniem odległości minimum 2 m od budynków lub innych przeszkód. Pamiętajcie też o regularnym sprawdzaniu jakości i sprawności urządzeń oraz o tym, że pomysły dzieci bywają przeróżne, dlatego najlepiej, abyście zawsze towarzyszyli im w zabawie.

Rośliny
W ogrodzie, w którym przebywają dzieci, istotną rolę odgrywają też rośliny. Uczą one obcowania z przyrodą i pobudzają zmysły. Dzieci interesują się ich barwą, kształtem czy zapachem. Dotykają, wąchają, no i bardzo często próbują. I tutaj uwaga: istnieje wiele roślin zawierających szkodliwe dla zdrowia substancje, które mogą powodować podrażnienia skóry, zatrucia, a w najcięższych przypadkach nawet śmierć. Do tych szczególnie niebezpiecznych należą: bluszcz, cis, konwalia, wawrzynek wilczełyko, złotokap, ligustr, zimowit, datura, tojad. Dlatego rozważnie dobierajcie gatunki, w myśl zasady, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.


Powinniśmy też ostrożnie stosować rośliny o kolczastych lub ciernistych pędach (róża, berberys, ognik), a nawet te o kłujących liściach (juka). Mogą one zranić dziecko, które z ciekawości dotknie roślinę lub podczas zabawy wpadnie na nią.
Z kolei opiekunowie małych alergików muszą unikać sadzenia roślin, które mogą powodować alergie lub sprzyjać ich występowaniu. W przypadku uczulenia na pyłki nie sadźmy roślin wiatropylnych (produkujących duże ilości pyłku), np. brzoza, leszczyna, olcha i oczywiście trawy. Gdy dziecko uczulone jest na jad, uważajcie na rośliny przyciągające owady.
Obok placu zabaw posadźcie przyjazne dziecku rośliny. Niech będą one kolorowe, kwitnące, jadalne i najlepiej też trwałe i odporne na przypadkowe uszkodzenia. Nasturcja, kosmos, cynia, słonecznik, poziomki czy pomidorki to tylko niektóre godne polecenia przykłady. A tym, którzy lubią bawić się w małych ogrodników, wygospodarujcie skrawek ziemi na mini rabatę czy warzywnik lub kilka donic, no i oczywiście mini narzędzia.
Niebezpieczne miejsca i przedmioty
Narzędzia ogrodowe oraz nawozy i środki ochrony roślin zawsze przechowujcie w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Niebezpieczne substancje (np. nawozy, środki ochrony roślin, oleje, farby, rozpuszczalniki) koniecznie przechowujcie w oryginalnych opakowaniach. Nigdy nie trzymajcie ich w butelkach po napojach czy innych artykułach spożywczych.
Nigdy nie pozostawiajcie podłączonych do prądu narzędzi elektrycznych (kosiarki, kosy, pilarki, nożyce do żywopłotu). Zwróćcie uwagę na prawidłowe zabezpieczenie szamb i studni i pamiętajcie, że każdy zbiornik wodny (oczko, staw, zbiornik na deszczówkę) stwarza ryzyko dla małych dzieci.
Dziecięce prace w ogrodzie
Dzieci bardzo chętnie naśladują dorosłych i towarzyszą w codziennych obowiązkach. Możemy próbować zarazić ich naszą miłością do ogrodnictwa, kto wie, może zaowocuje to pasją, która przerodzi się w sposób na życie? Dzieci są doskonałymi obserwatorami, wystarczy, tylko, że pozwolimy im uczestniczyć w pracach ogrodowych.
Żeby to jednak było bezpieczne i przyjemne, narzędzia, których będą używać, muszą być dostosowane (wagą i rozmiarem) do dziecięcych rączek. Dlatego w naszym sklepie pojawił się nowy dział z narzędziami i akcesoriami dla małych odkrywców przyrody.
Znajdziecie w nim wcześniej wspomniane narzędzia – szpadel oraz grabie
Domki dla owadów oraz domki dla motyli, które na pewno z przyjemnością pomaluje i zawiesi w ogrodzie każdy mniejszy i większy artysta. Co to będzie za radość, gdy wprowadzą się do niego pierwsi goście!
A jeśli w Waszych domach mieszkają poszukiwacze robaczków, to na ich obowiązkowym wyposażeniu musi znaleźć się lupa, aby można je było obejrzeć dokładnie z bliska oraz policzyć kropeczki na skrzydełkach biedronki 🙂
Zapraszamy na zakupy!
Tekst i zdjęcia Justyna Ratajczak, architekt krajobrazu oraz archiwum wydawnictwa

Ciekawe pomysły i porady
Dziękujemy. Mamy nadzieję, że są będą też przydatne. Pozdrawiamy!