07 07 2021

Ogród po urlopie

Rozpoczął się okres urlopowy. Zapewne planujecie jakiś wyjazd. Ale co z ogrodem? Czasem nawet kilkudniowa nieobecność potrafi przysporzyć kłopotu. Jak zadbać o ogród po powrocie z urlopu?

Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Jak zadbać o trawnik

Jesteśmy w naszym prywatnym ogrodzie, tu trawa nie była koszona już długo. Za długo. Po prostu nie było na to czasu. Przygotowania do urlopu, zakupy, ostatnie załatwienia w firmie – wszystko to sprawiło, że na skoszenie trawy brakło nam czasu.

Nasz trawnik przypomina łąkę

Jednak co teraz? Trawa urosła wysoka, więc pierwsza rzecz jaka być może przychodzi Wam do głowy, to chwycenie za kosiarkę i ścięcie jej najkrócej jak to tylko możliwe. A to błąd, bo źdźbła rosnące tuż przy ziemi wyciągnęły się z braku dostępu światła. Ścięcie trawy nisko podczas upału spowoduje, że trawa przyschnie i zżółknie.

Dlatego lepiej taką trawę kosić stopniowo, co kilka dni ustawiając noże kosiarki coraz niżej. Taki zabieg pozwoli jej się wzmocnić i na nowo przyzwyczaić niższym partiom do promieni słonecznych.

Wysoką trawę kosimy stopniowo

Pamiętajcie także o podlewaniu trawnika – ale zróbcie to dobrze. Podlewanie włączcie wcześnie rano lub późnym popołudniem, aby promienie słońca nie padały na mokrą trawę. Podlewajcie go dosyć długo – samo zroszenie trawy po wierzchu to zdecydowanie za mało.

Być może przyjdzie Wam do głowy pomysł aby nawieźć trawnik aby poprawić jego kondycję. W takiej sytuacji pamiętajcie, aby nie sypać nawozu na suchą trawę, bo go spalicie lub nawóz nie zadziała. Najpierw należy go porządnie podlać, poczekać aż przeschnie i dopiero potem nawieźć.

Skalniak przy domu

Tuż przy domu usypana jest niewielka skarpa, którą obsadziłam roślinami skalnymi. Rabata przemyślana została w taki sposób, aby rośliny kwitły na niej od wiosny do jesieni. Najpierw kwitną tu rośliny cebulowe i floksy szydlaste, latem zaś lawenda, wilczomlecz, penstemony czy werbena. Mamy tu także trawy ozdobne. Dodatkowo – co jest dla mnie ogromnym plusem – pielęgnacja tej rabaty zabiera naprawdę mało pracy. Tak, znajdziecie tu także chwasty, jednak ja nie walczę z nimi za wszelką cenę, bo byłaby to syzyfowa praca – mieszkamy przy łąkach i na naszej działce ciągle rozsiewają się jakieś trawy czy inne chwasty. Zaakceptowałam więc ten stan rzeczy i na przekór nazwałam je chwastami ozdobnymi 🙂

rabata z roślinami skalnymi przy ścianie domu

Warzywa ze skrzyń

Jesteśmy teraz przy skrzyniach, w których uprawiam warzywa. Nie ma tu zbyt wiele do pokazania, bo część z nich mi uschła, a druga część zakwitła. Uprawiam tu między innymi sałatę i rukolę, które bardzo lubię.

warzywnik a w nim podwiązany groszek

Zabrałam Was tu jednak aby powiedzieć Wam, że wciąż można wysiewać wiele warzyw, więc jeśli jesteście w takiej sytuacji jak ja, to nie załamujcie się – mamy jeszcze szansę na zbiory. Posiejcie sałaty, fasolkę szparagową a nawet ogórki, które będziecie zbierać do momentu, aż nie przyjdą pierwsze chłody.

Uprawiam ziemniaczki w donicy

Sumak octowiec

To piękne drzewo, które nadaje w ogrodzie egzotycznego klimatu. Jego purpurowe kwiatostany zdobią ogród przez całą zimę – aż do wiosny. Smak, który rośnie u nas w ogrodzie, sam do nas przyszedł i jest już sporym drzewem. Nie mam nic przeciwko, bo lubię tę roślinę. Ma jednak jedną wadę – jest bardzo inwazyjny i wypuszcza bardzo dużo odrostów korzeniowych, a jeśli dodatkowo uszkodzi mu się korzenie, np. w trakcie sadzenia innych roślin w pobliżu, to sumak traktuje to jako zachętę do wypuszczania jeszcze większej ilości odrostów. Aby więc nie dopuścić do nadmiernego rozrastania się sumaka, należy regularnie usuwać młode odrosty. Najlepiej oczywiście wykopywać je, lecz my usuwamy je kosiarką podczas koszenia trawy.

Jak podlewać krzewy

Wiele krzewów wiosennych, które już przekwitły, wymaga ogłowienia, czyli usunięcia przekwitniętych kwiatostanów. Robimy to po to, aby poprawić wygląd rośliny – przekwitnięte, rudawe kwiatostany lilaka nie wyglądają atrakcyjnie – ale także po to, aby roślina nie wysilała się na zawiązanie nasion.

A co, jeśli podczas naszej nieobecności krzewy przeschły? Należy je oczywiście podlać. Do dużej konewki (może mieć nawet 10 litrów, choć na jednej na pewno się nie skończy), nalejcie wodę i powoli podlewajcie przesuszone krzewy – trzeba poczekać aż woda wsiąknie w glebę. Jeśli ziemia jest bardzo sucha, trzeba podlewanie przeprowadzić na raty, inaczej woda spłynie, nie zdąży wsiąknąć w ziemię. Można nawet wokół podlewanego krzewu usypać wał z ziemi, który sprawi, ze woda nie będzie uciekać. Im większy krzew podlewacie, tym więcej wody wykorzystacie do porządnego podlania rośliny.

Jak podlewać rabaty

Jeśli po powrocie z urlopu zauważycie, że Wasze rabaty bylinowe są oklapnięte, rosnące na nich rośliny zwiędły, a nie macie linii kroplujących, ustawcie wahadło lub spryskiwacze i podlewajcie rośliny naprawdę długo – dajcie się roślinom porządnie napić.

Kiedy ciąć żywopłot liściasty

Kolejnym zadaniem, które na nas teraz czeka jest cięcie żywopłotów liściastych z grabów, buków czy wiązów. Nie jest to związanie w żaden sposób z urlopem, wynika to z kalendarza prac ogrodniczych. Rośliny te próżno budzą się do życia, czekamy więc z cięciem, aż wypuszczą nowe przyrosty i dopiero potem je tniemy. Trzeba to zrobić czym prędzej, bo teraz już rośliny niepotrzebnie się wysilają, wypuszczając coraz dłuższe przyrosty.

Zobaczcie mój ogród w filmie „Ogród po urlopie” na naszym kanale YouTube.

A Wy, jakie prace macie do zrobienia po urlopie i w jakim stanie zastaliście swoje ogrody? A może macie patenty, jak przygotować je do swojego wyjazdu? Koniecznie napiszcie o tym w komentarzu!

Uściski,

Alicja

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.