18 06 2021

Jak podlewać rośliny

Z pewnością wiesz, dlaczego należy podlewać rośliny – ale jak to robić, aby im pomóc, a nie zaszkodzić? A czy wiesz, kiedy należy podlewać ogród i jak zadbać o przesuszone rośliny? Przeczytaj o tym w artykule, dowiesz się z niego także o tym, jak dbać o trawnik w trakcie upałów.

Podlewanie ogrodu – czynność, o której nie powinniśmy zapominać. Gdy tylko pojawiają się upały – trzymaj rękę na pulsie i dostarczaj roślinom niezbędnej do życia wody. Nie możesz zdać się na naturę. Coraz częściej w Polsce zima jest sucha, łagodna, nie ma dużych opadów śniegu, a przez to jest coraz mniej źródeł wody. Te źródła do tej pory uzupełniały swój stan zimą lub na wiosnę – gdy śnieg topniał, a woda wsiąkała w glebę. Ze względu na coraz mniejsze, naturalne źródła wody – konieczne jest podlewanie ogrodu podczas upałów i susz, szczególnie że te potrafią utrzymywać się latem przez długi czas, bez żadnych opadów atmosferycznych (lato 2019 roku – w Poznańskiem nie było opadów przez ponad 50 dni).

Jeśli nie chcesz lub nie możesz podlewać ogródka lub działki, możesz próbować ograniczać parowanie wody z gleby poprzez ściółkowanie kompostem, korą, kamyczkami, oraz sadzić rośliny wytrzymałe na suszę, ale całkowite zdanie się na naturę może zakończyć się katastrofą – przesuszone rośliny tracą dobrą kondycję, a przez to łatwo zapadają na choroby i są atakowane przez szkodniki. W pierwszej kolejności ich najmłodsze części więdną i zasychają, kwiaty przekwitają – roślina zrzuca niepotrzebny balast. Często po takim mocnym przesuszeniu jej stan pogarsza się na tyle, że choruje latami.

Dla roślin woda jest źródłem życia i jest najważniejsza. Jeśli w swoim ogrodzie masz ubogie podłoże, to niezbędne jest nie tylko zasilanie jego nawozami, ale również regularne podlewanie no i najważniejsze – stałe poprawianie kondycji gleby poprzez dodawania kompostu, dzięki czemu z czasem gleba będzie w stanie zatrzymywać więcej wilgoci.

Jak podlewać rośliny

Tak naprawdę nie chodzi o to, aby jedynie polać rośliny wodą. Trzeba to zrobić w odpowiedni sposób. Zbyt duży strumień wody, który spada na rośliny, albo będzie spadał wokół nich zwilży jedynie wierzchnią warstwę ziemi. Jeśli zwilżysz tylko wierzchnią warstwę gleby – korzonki roślin, które są głębiej, nadal będą miały sucho, ponieważ woda do nich nie dotrze. Najlepiej podlewać dłużej, ale mniejszą ilością wody. Chodzi o to, aby długo nawadniać glebę, by woda mogła głęboko wsiąknąć. Nie podlewaj ogrodu „z ręki”, wykorzystuj do tego spryskiwacze albo np. wahadło. Podlewanie powinno trwać od 40 do 60 minut, aby woda zwilżyła min. 15 cm warstwy gleby.

Podlewaj rośliny skutecznie

Kiedy podlewać rośliny

Bardzo ważne jest, aby ogród podlewać o odpowiedniej porze dnia. Nie wolno tego robić, gdy jest bardzo gorąco, a rośliny są rozgrzane upalnym słońcem (chyba że roślina już się rozpłaszczyła i potrzebuje pilnej interwencji – ale wtedy lej zawsze pod roślinę, nie spryskuj jej zimną wodą). Warto wybierać moment, gdy słońce przestaje już mocno grzać, czyli np. wieczorami. Jeżeli musisz podlać ogród, gdy świeci słońce – pamiętaj, aby nie lać wody bezpośrednio na liście i igły, bo ulegną poparzeniu i szybko pojawią się na nich białe plamy.

Jak podlewać trawnik

Jeżeli chcesz mieć piękny trawnik – podlewaj go raz na kilka dni, ale mocniej. Jeżeli będziesz go zraszać codziennie po trochu, woda bardzo szybko wyparuje i nie odżywi trawy tak, jak powinna. Wydasz pieniądze, zmarnujesz wodę, a nie uzyskasz efektu.

Jak zadbać o przesuszone rośliny

Przesuszone rośliny, które rosną w doniczkach i w torfie należy zanurzyć w wiadrze lub misce z wodą. Dzięki temu będą się mogły spokojnie napić wody. Jeżeli podlejesz je dużą ilością wody – woda przeleci, a nie wchłonie się w ziemię. Bryła korzeniowa w doniczce nadal będzie zasuszona. W sytuacji, gdy zanurzasz całą roślinę w wodzie na godzinę – nie musisz się bać, że zrobisz krzywdę roślinie. Po prostu dostarczysz mu odpowiednią ilość wody, dzięki czemu podłoże odzyska swoje właściwości. Pamiętaj, że torf jest podłożem wygodnym, ponieważ trzyma wilgoć i łatwo go podlać, ale działa jak gąbka. Gdy go podlewasz – korzenie łatwo mogą pobrać wodę. Natomiast jeżeli dojdzie do przesuszenia torfu, zamienia się on w watę, którą później jest bardzo trudno nasączyć wodą i dostarczyć odpowiednie nawilżenie roślinie.

Rośliny rosnące w ogrodzie, które uległy przesuszeniu, należy podlewać stopniowo, powoli dostarczając im wody w okolice korzeni oraz zrosić je z góry, aby nawilżyć ich tkanki – ale rób to tylko po południu albo wcześnie rano. Pamiętaj o nich do końca sezonu – dbaj, aby zawsze miały dostatecznie dużo wilgoci, oraz wzmocnij je nawozem jesiennym o większej zwartości potasu i fosforu lub jednym z biostymulatorów, aby pomóc im odzyskać dobrą kondycję przed nadejściem zimy.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  KRYSTYNA

  SUPER ARTYKUŁ! MILEGO WYPOCZYNKU DZIEWCZYNKI 😍

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.