17 06 2021

Początek czerwca w ogrodzie

Czerwiec rozgościł się już na dobre i przyniósł ze sobą letnią pogodę. Wychodząc co rano do ogrodu czujemy pod stopami poranną rosę, widzimy jak chętnie kwiaty kierują swe główki w stronę słońca, słyszymy śpiew ptaków i cieszymy się otaczającym nas pięknem. Jest bardzo ciepło, ale nie ma jeszcze męczącego upału, charakterystycznego dla późniejszych miesięcy lata. Miło więc pospacerować po ogrodzie, nacieszyć oczy pięknymi kwiatami i powdychać ich upajającą woń. Chodźcie z nami na ten spacer, zobaczcie, co natura ma nam do zaoferowania w pierwszej połowie czerwca.

Co sadzić nad stawem

Wspólny spacer zaczynamy przy stawie. Dziś przyciągają nas w to miejsce kwitnące na żółto i czerwono azalie. Towarzyszą im ogromne zielone liście tarczownicy tarczowatej oraz kwitnąca kalina japońska. Całość tworzy wielobarwną kompozycję, dość krzykliwą, ale po tylu szarych zimowych miesiącach, nadal potrzebujemy nasycić się kolorami.

Kompozycja roślin nad stawem

Wcześniej w tym miejscu rosły wysokie miskanty, które zasłaniały niemal w całości widok na wodę oraz rośliny rosnące po obu stronach stawu. Zdecydowałyśmy się więc na zmianę i uważamy, że była to świetna decyzja. Przeniosłyśmy azalie z innego miejsca, w którym miały zbyt dużo cienia, przez co nie kwitły tak pięknie jakbyśmy chciały. Na jednym z krzewów widać wiszące przywiędłe kwiatuszki. Nie jest to oznaka przekwitania, lecz zbyt małej ilości wody. Choć ostatnio dość dużo padało, najwyraźniej azalia potrzebuje jeszcze więcej wilgoci. Aby uniknąć powtórzenia sytuacji, w której rozrośnięte krzewy znów będą zasłaniać wodę, mamy zamiar utrzymywać obecne rozmiary azalii cięciem. Krzewy te potrafią się rozrastać do sporych rozmiarów, jednak można je ograniczać, bo dosyć dobrze znoszą cięcie.

azalia japońska

Perełką stanowiącą ozdobę tego miejsca jest wcześniej wspomniana kalina japońska 'Kilimandżaro’, o płasko rozłożonych pędach z równie płaskimi, kremowymi kwiatami, które stopniowo dostają różowego rumieńca. Towarzysząca jej tarczownica tarczowata o dużych liściach jest bardzo dobrą rośliną wypełniającą rabatę, można sadzić ją z krzewami i bylinami i pięknie przebarwia się jesienią. Zaletą tej rośliny jest to, że kwitnie bardzo wcześnie – jeszcze zanim pojawią się liście – tworząc okrągłe, różowe kwiatostany.

Mak wschodni

Nowością u nas jest mak wschodni 'Beauty of Livermere’. To roślina bylinowa – co oznacza, że będzie u nas już na stałe. To wyjątkowy kwiat, który warto mieć u siebie. Intensywna czerwień jego płatków pięknie kontrastuje z fioletowym środkiem. Obok niego rośnie odmiana o białych kwiatach – wciąż czekamy, aż będziemy mogły ją podziwiać, na razie ma zamknięty pąk. Mogłybyśmy tu stać i podziwiać ten mak jeszcze długo, ruszamy jednak ścieżką w głąb ogrodu, bo tam czekają na nas kolejne rośliny.

mak wschodni 'Beauty of Livermere’

Idąc więc dalej przechodzimy obok dumnie wznoszących swe białe główki czosnków ozdobnych w odmianie 'Mount Everest’. Niestety ślimaki podgryzają ich liście. Czas kwitnienia naszych czosnków dopiero nadchodzi, większość ma jeszcze pąki. Posadziłyśmy je na rabacie wraz ze strzelistymi pustynnikami, które także niebawem zaczną kwitnąć.

Słoneczna rabata bylinowa

Teraz zatrzymujemy się przy dużej rabacie bylinowej, gdzie widzimy kolejne czosnki, tu podobnie mamy odmianę 'Mount Everest’ oraz 'Purple Rain’. Są one powtarzającym się akcentem na tej rabacie. Niestety nie wyrosły w takiej ilości jakbyśmy chciały – część z nich padło ofiarą grasujących nornic. Zanim pójdziemy dalej, zatrzymujemy się jeszcze koło irysa, który jest piękny, choć nie może się pokazać od najlepszej strony, bo rośnie w cieniu. Nie sadziłyśmy go tutaj – sam pojawił się któregoś dnia, prawdopodobnie wraz z kompostem. Nieco dalej rosną piwonie – mają już bardzo nabrzmiałe pąki. Lada dzień się otworzą, więc na pewno wrócimy tu, aby nacieszyć się tymi kwiatami. Będzie ich cała masa – liczymy na spektakularny efekt.

czekamy, aż rozkwitną piwonie

Kolorowe orliki

Patrząc na pąki piwonii, kątem oka dostrzegamy wysokie i kolorowe orliki. To ulubieńcy Mamy Lucyny. Mamy je w wielu kolorach – fioletowe, niebieskie, różowe i białe. Gdyby orliki były ludźmi, napisałybyśmy, że to indywidualiści z mocnymi charakterami, którzy sami decydują gdzie będą mieszkać 🙂 Wszystko dlatego, że często rozsiewają się same i przyjmują tylko tam, gdzie same chcą. Za to gdy już wybiorą swoje miejsce, kwitną długo i obficie. Warto próbować zaprosić je do swojego ogrodu.

Nieco w głębi rabaty rośnie piwonia lekarska. Jej okres kwitnienia przypada normalnie w maju lecz przez bardzo chłodną wiosnę kwitnie dopiero teraz. Czekamy na piwonie chińskie, które mają jeszcze pąki. Te, które rosną na tej rabacie były pozyskane z dzielenia i sadzone jesienią – wszystkie się pięknie przyjęły. W naszym ogrodzie rośnie naprawdę dużo piwonii – dzięki temu już niebawem trafimy do piwoniowego raju 🙂

piwonia lekarska

Kontynuujemy nasz spacer, mijając kolejne kępy orlików trafiamy na wielosił. To bylina z urodziwymi kwiatuszkami wyrastającymi z długich, smukłych łodyżek. Jesteśmy przy rabacie letniej, czyli takiej, która będzie miała swoje 5 minut w lipcu i sierpniu, jednak już teraz rosnące tu rośliny powoli rozpoczynają kwitnienie. Mamy tu jeszcze szałwię, łubin, nachyłek czy chabry, które przywędrowały tu same.

Rośliny do cienia

Spacerujemy dobrą chwilę po ogrodzie. Słońce świeci już całkiem mocno, postanowiłyśmy więc schronić się w cieniu pod rozłożystym klonem, aby trochę ochłonąć. Tuż poza granicami cienia rośnie żywokost rosyjski. Jest naprawdę duży, sporo większy od żywokostu wielkokwiatowego. Wszystkie żywokosty świetnie nadają się na gnojówkę, warto ścinać – nawet kilka razy w sezonie – i pozyskiwać materiał na wspomnianą gnojówkę. Taka gnojówka przyda Wam się do podlewania na przykład pomidorów czy kwitnących roślin. Żywokost zawiera bardzo dużo potasu i sprzyja zawiązywaniu kwiatostanów. Uwielbiają go też pożyteczne owady zapylające.

Ta duża kępa z lewej strony to żywokost rosyjski

Ta nasza duża kępa żywokostu w naszym ogrodzie pochodzi z jednej niewielkiej sadzonki, którą dostałyśmy w prezencie. Jeśli nie macie na tyle dużo miejsca, aby posadzić go w swoim ogrodzie, wybierzcie żywokost wielkokwiatowy – ta odmiana zakwita też sporo wcześniej – nawet w kwietniu.

żywokost wielkokwiatowy

Skupimy się teraz na roślinach, które rosną bezpośrednio pod klonem – mamy tu byliny, które lubią cień. W naszym ogrodzie mamy kilka cienistych zakątków, ale ten jest ulubionym Alicji. Rosną tu hosty, brunnery czy zawilce japońskie – to kolejna roślina, która lubi się wysiewać w naszym ogrodzie. Pozwalamy na to i bardzo rzadko interweniujemy. Nie uprawiamy ogrodu „od linijki”, wybrałyśmy styl naturalistyczny, a pojawiające się w nowych miejscach rośliny traktujemy jak gości w domu i staramy się zapewnić im wszystko, czego potrzebują, aby pięknie rosły.

Hosty, rośliny do cienia

Mamy tu kilka odmian host – pierwszą z nich jest hosta 'Sum and Substance’. Nadaje się na stanowiska cieniste, ale może rosnąć także w słońcu. W zależności od tego, gdzie ją posadzicie, będzie miała liście zielone (jeśli rośnie w cieniu) lub nawet niemal żółte, jeśli rośnie w słońcu. Nasza hosta, choć ma liście o średnicy ok. 30 cm, jest wciąż niewielka. Liście się rozrosną, a cała kępa może osiągnąć nawet 1 metr wysokości.

w głębi, pod klonem rosną brunnery i hosty

Obok niej rośnie dwukolorowa hosta 'Mediovariegata’ z kremowym środkiem i mocno zielonym obrzeżem. Kolejna hosta, w tym miejscu to odmiana ’Golden Scepter’. Nadaje się zarówno na słońce jak i do cienia. Jest jeszcze hosta z okrągłymi, karbowanymi liśćmi, odmiana ’Christmas Tree’.

Mamy tu jeszcze brunnerę 'Silver Wings’ oraz brunnerę wielkolistną.

Drzewo jak parasol

Kolejna przerwa w naszym spacerku jest okazją aby przedstawić Wam wiąz górski 'Camperdownii’, który – dzięki temu, że został zaszczepiony wysoko – tworzy naturalną altanę, która jest w naszym ogrodzie miejscem spotkań, odpoczynku a czasem nawet pracy. Nasz wiąz jest już całkiem spory, jego pędy opadają nisko, dzięki temu mamy tu przyjemny cień.

Skalniak przed domem

Kierujemy się już powoli w stronę domu, Mama Lucyna nie byłaby jednak sobą, gdyby nie skręciła kawałeczek i nie zajrzała na swój skalniak. Chodźmy więc za Mamą i zobaczmy co słychać u Jej ulubieńców – roślin skalnych.

skalniak

Podobno królowa jest tylko jedna – w przypadku roślin jednak korona jest przechodnia, a tej chwili należy do piwonii delikatnej 'Plena’ o pełnych kwiatach. Ma też bardzo ozdobne liście, wyglądem przypominające koperek. Piwonie w ogóle należą do czerwcowych kwiatów, gwarantujących ciągłość kwitnienia na skalniaku.

piwonia delikatna 'Plena’

Kolejnymi gwarantami koloru na skalniaku będą zawciągi – możecie je posadzić w różnych kolorach, u nas jest bladoróżowy, ciemnoróżowy oraz biały. Mamy tu także niewielki czosnek ozdobny oraz bodziszek krwisty (bywa nazywany bodziszkiem czerwonym). Zarówno bodziszki jak i zawciągi powtarzają kwitnienie. Mamy tu jeszcze sporą kępę kwitnącego na biało pisakowca, kolorowe goździki oraz erynus alpejski. Tłem dla tych barwnych plam są iglaczki w różnych odcieniach zieleni.

zielone iglaki stanowią piękne tło dla kwitnących kwiatów

To już koniec naszego spacerku. Jeśli Wasz zmysł wzroku pozostaje niezaspokojony, to zapraszamy Was do obejrzenia „Spacerku po ogrodzie”, który był kanwą do przygotowania tego artykułu.

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.

  Zobacz naszą książkę "Szkoła cięcia 2". JUŻ JEST!SPRAWDŹ
  + +