25 11 2020

Najlepsze odmiany jabłoni

Które odmiany jabłoni są najlepsze? Drzewa owocowe mają swoje upodobania i wymagania. Nie wszystkie gatunki można sadzić w jednym miejscu. To, co jest dobre dla jabłoni, niekoniecznie jest odpowiednie dla moreli czy brzoskwini. Na dobry wzrost jabłoni, a następnie plon, ma wpływ nie tylko sposób pielęgnacji, ale przede wszystkim miejsce, klimat, gleba i wybór odpowiedniej odmiany. Przed posadzeniem, zastanów się, które stanowisko będzie dobre dla jabłoni. Wielkość owoców, obfity plon jabłek, czerwony rumieniec, smak zależą, owszem, od odmiany, ale także od tego, czy drzewo ma optymalne warunki do wzrostu – odpowiednią ilość wilgoci, słońca, czy latem dobrze się wygrzało, a zimą bez zakłóceń przeżyło okres spoczynku.

AAA

najlepsze odmiany jabłoni

Warunki do uprawy jabłoni

W Polsce jabłonie rosną na ogół dobrze, gdyż odpowiada im klimat umiarkowany. Jednak jeżeli mieszkasz na krańcach północno-wschodnich lub wschodnich, powinieneś wybrać odmiany jabłoni, które charakteryzują się odpornością na warunki atmosferyczne, na przykład Lobo o dużych owocach, GlosterSzampion, czy Idared – ich owoce mają średnią wielkość.

Natomiast w Polsce zachodniej, gdzie klimat jest cieplejszy, możesz uprawiać odmiany jabłoni, takie jak Golden DeliciousJonagoldElstar.

Zdarza się, że ogród jest położony w niesprzyjającym miejscu, np. w dołku, gdzie zbierają się masy chłodnego powietrza. Wówczas lepiej wybrać jedną z następujących odmian: GlosterFreedomPaularedDelikates. Różna jest wrażliwość na mróz poszczególnych odmian jabłoni, np. Koksa Pomarańczowa wytrzymuje do -25 st. C, Jonatan znosi mrozy do -30 st. C, a McIntosh do -35 st. C.

Jabłonie lubią gleby piaszczysto-gliniaste, wilgotne, wzbogacone obornikiem i kompostem, o odczynie lekko kwaśnym (6,0-6,5 pH), ale tolerują też gleby lekko zasadowe. Nieprzyjazne dla nich są miejsca suche, wystawione na południowe słońce. Szkodzi im także teren podmokły, woda gruntowa nie może podchodzić wyżej niż 150 cm.

Jabłoń zimą dobrze znosi duże mrozy. To drzewo musi przejść okres zimowego spoczynku w chłodzie, aby lepiej przygotować się do owocowania. W klimacie zbyt łagodnym, bez zdecydowanej zimy, jabłonie chorują, a ich owoce nie są dobre.

najlepsze odmiany jabłoni
Jabłoń jest nie tylko drzewem użytkowym, ale także cudowną ozdobą działki podczas kwitnienia. Przez całe lato daje chłodny, naturalny cień

Wybierz koronę jabłoni

Zdecyduj, jak chcesz prowadzić swoją jabłonkę, czy ma mieć dużą, czy małą koronę, czy korona ma być nisko, tuż nad ziemią, czy tak wysoko, byś mógł pod drzewem siedzieć lub swobodnie się poruszać.

Warto wiedzieć, że drzewa odmian wschodzących wcześnie w owocowanie i obficie owocujących, szybciej się starzeją i muszą być obficie nawożone, regularnie przerzedzane i odmładzane.

Jeżeli nie możesz poświęcać zbyt wiele czasu na cięcie jabłoni, wybierz raczej odmiany rozpoczynające owocowanie później, tworzące większe korony, ale za to żyjące dłużej. Takie drzewa trzeba formować tylko przez pierwszych kilka lat, a potem radzą sobie same.

Jabłoń w formie wrzeciona
Trzyletnia jabłoń w formie wrzeciona rodzi owoce.

Aby wybrać właściwą jabłonkę, przy kupnie koniecznie musisz się dowiedzieć, na jakiej podkładce jest zaszczepiona. Jeżeli będziesz chciał mieć niewielkie drzewko jabłoni w kształcie wrzeciona lub szpaler z jabłoni, to koniecznie wybieraj jabłonie na podkładce karłowej, bo takie dobrze znoszą silne cięcie koron. 

Dużo więcej informacji na temat rodzajów koron drzew i krzewów owocowych znajdziesz w naszej książce „Szkoła cięcia 2” o uprawie i cięciu roślin owocowych.

Szkoła cięcia 2, uprawa jabłoni, formy koron drzew i krzewów
Jabłonie i inne drzewa owocowe można formować. O tym jak to robić piszemy w naszej książce „Szkoła cięcia 2” o cięciu i uprawie roślin owocujących.

Kluczowym zabiegiem, jeśli chodzi o obfite owocowanie jabłoni, jest właściwe cięcie drzewa. Wszystkie sprawdzone sposoby na cięcie, odmładzanie, prześwietlanie i kształtowanie korony jabłoni opisałyśmy w naszej książce „Szkoła cięcia 2”. Znajdziesz w niej obszerny wstęp, z którego dowiesz się po co, jak i czym ciąć rośliny owocowe, a w części zasadniczej książki poznasz sposoby cięcia i uprawy 45 rodzajów gatunków roślin owocowych uprawianych w polskich ogrodach. Kliknij w poniższą grafikę, zapoznaj się z informacjami o książce i sprawdź spis treści – przekonaj się ile wartościowej wiedzy w niej przekazałyśmy.

Szkoła cięcia 2, cięcie roślin owocowych

Jabłonie małe i duże

Słabo rosną odmiany JonatanIdaredJames Grieve. Umiarkowanym wzrostem charakteryzują się McIntosh, Lobo i Spartan, a Bankroft i Close rosną silnie.

Mając niewiele miejsca w ogrodzie, trudno znaleźć odmianę, która zadowoli wszystkich domowników. Trzeba uwzględnić także i to, że wiele odmian jabłoni potrzebuje do zapylenia sąsiedztwa kwiatów z innego drzewa.

Które odmiany jabłoni wybierać

Uniwersalną odmianą, a na dodatek bardzo smaczną, jest Golden Delicious, bowiem może być zapylaczem dla większości aktualnie produkowanych przez szkółkarzy odmian. Goldeny najlepiej smakują od późnej jesieni do początku wiosny. Będą pyszne, pod warunkiem, że drzewo rośnie w ciepłym miejscu.

Jabłka popularnych, smacznych odmian, na przykład Starking DeliciousStarkrimson w miejscach zimnych, lub w chłodniejszych regionach nie dojrzewają jak należy, są mniejsze niż być powinny i nie mają charakterystycznego, słodkiego smaku. Czy zauważyłeś, że Starkingi kupione w jednym sklepie są dobre, a w innym bez smaku? Ich jakość zależy od warunków, w jakich dojrzewały.

Inne popularne jabłonie – Jonatany – mają taką zaletę, że wcześnie wchodzą w okres owocowania i mają co roku dużo owoców, ale nie są odporne na silny mróz i na mączniaka jabłoni. Owoce przechowuje się do marca, ale w czasie magazynowania są podatne na plamistość skórki. 

Lucyna Grabowska, ogrodniczka

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.