19 02 2020

14 lutego – Kolory iglaków

Kategoria:
krzewy i drzewa ozdobne

Od kilku dni mamy temperaturę około 0˚C w dzień i kilka stopni poniżej zera w nocy. Śniegu jest niewiele, zaledwie 10 cm. Dzięki temu dobrze widać iglaki, nawet te niezbyt duże. Zimą zawsze fascynują mnie ich barwy.

Niektóre z nich o tej porze roku szarzeją lub zupełnie zmieniają kolor na przykład z zielonego na fioletowy albo rudy; inne zaś przybierają słoneczne odcienie żółtego albo pomarańczowego.

Ślicznie na tle śniegu wygląda cyprysik groszkowy ‘Filifera Aurea’. Jego gałązki przypominające zwisające sznureczki w sezonie mają odcień ciepłej żółci, natomiast zimą ich kolor staje się bardziej intensywny, złocisty. Ten cyprysik nie sprawia żadnych kłopotów, nie choruje, po 10 latach osiąga zaledwie 1,5 m wysokości.

Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea'

Na skalniaku wzrok przyciąga cyprysik japoński ‘Nana Aurea’, którego gałązki  są tak ułożone, że przypominają muszelki. Dorosły krzew ma zaledwie 0,5 m wysokości. Jest wytrzymały na mrozy, więc zimuje bez okrycia i całą zimę możemy cieszyć się jego złocistymi łuskami.  

Cyprysik japoński 'Nana Aurea'

Zawsze dużą atrakcją są przebarwiające się igły karłowatych sosen górskich. Odmiana ‘Ophir’ latem jest zielona, a zimą żółtopomarańczowa, natomiast odmiana ‘Winter Gold’ latem ma igły jasnozielone, a zimą złocistożółte.

 Wśród jałowców też mamy krzewy zmieniające barwę zimą. Niewielki, zaledwie metrowej wysokości jałowiec chiński ’Plumosa Aurea’  ma w sezonie ulistnienie złocistożółte, natomiast zimą końce gałązek przebarwiają się na kolor ciemnopomarańczowy. Z kolei jałowiec pospolity ‘Depressa Aurea’ swą słoneczną żółtą barwę zmienia jesienią na brązowożółtą. Wiosną ponownie zaczyna robić się jaskrawożółty.

Jałowiec chiński 'Plumosa Aurea'

Dla wielu osób zaskoczeniem jest zmieniająca się radykalnie barwa mikrobioty syberyjskiej, która z ciemnozielonej zmienia się zimą na brązową i na pierwszy rzut oka wygląda, jakby uschła.

 Różne odcienie fioletu przybiera wiele odmian płożących i krzaczastych jałowców.

Jałowiec płożący 'Blue Chip'

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.

  Zobacz naszą książkę "Szkoła cięcia 2". JUŻ JEST!SPRAWDŹ
  + +