30 03 2019

30 marca 2014 – Wiosna w naszym ogrodzie!

Kategoria:
kwiaty
marzec
w naszym ogrodzie

W naszym ogrodzie prace idą pełną parą. Jak zwykle mamy tysiące rzeczy do zrobienia, jak zwykle nie wystarcza na wszystko czasu i jak zwykle musimy wybierać, co jest ważniejsze a co może jeszcze poczekać – chyba wszyscy to znacie.

Wysyłka roślin z naszej szkółki rozpoczęła się w zeszłym tygodniu, mamy pełne ręce roboty i czasu na podziwianie wiosny praktycznie wcale. A przecież po zimie, nieważne, lekkiej czy ciężkiej, krótkiej czy długiej, ale zawsze zimie – tak bardzo czekamy na pierwsze pączki, kwiaty, kolory. Te pojawiające się jako pierwsze, dzielne pierwiosnki, przylaszczki czy ranniki może i nie są najbardziej imponujące – z czasem zapomnimy o ich urodzie, gdy już zakwitną wspaniale szachownice, pustynniki, a później piwonie i bzy aż wreszcie, na przełomie czerwca i lipca, rabaty bylinowe wybuchną kolorami – ale to właśnie te pierwsze kwiaty łapią nas najbardziej za serce.

Na skalniaku kwitną skalnice – te maleństwa zdobią ogród zaledwie przez moment, ale to one dają nadzieję na nadejście wiosny już od końca lutego, gdy ich nabrzmiałe pąki czekają w gotowości na cieplejsze dni. Kosmate główki sasanki, zanim jeszcze otworzą przed nami swoje dzownkowate kwiaty, zawsze kuszą, by leciutko je pogłaskać (wiem, pisałam o tym w zeszłym roku, ale co ja poradzę, że lubię czuć pod palcami ten delikatny meszek?).

Żaby siedzą w stawie, wygrzewają się w słońcu, piwonie wyłażą z ziemi, a w różnych nieoczekiwanych miejscach pojawiają się krokusy –  na przykład białe krokusy, które wyrosły z kwitnących różowych wrzośców. Jest pięknie. I, choć większość czasu spędzam w szklarni, co jakiś czas wymykam się na chwilę, by nacieszyć oczy tym roślinnym drobiazgiem. Biorę ze sobą aparat i pstrykam fotki. To one będą mnie trzymały w nadziei na wiosnę podczas kolejnej zimy.

Alicja Grabowska

3 kroki do lepszego ogrodu

Zapisz się na darmowy online kurs, który pomoże Ci uporządkować wiedzę ogrodniczą i sprawi, że zajmowanie się ogrodem będzie jeszcze większą przyjemnością!

Zostaw swój
komentarz
poniżej

Napisz nam, co myślisz!
Podziel się swoimi
ogrodniczymi
doświadczeniami,
radościami, troskami i
pomysłami. Zainspiruj
innych, wymieniaj uwagi
i wiedzę!


Alicja i Lucyna

Alicja i Lucyna - rodzinny duet ogrodniczy. Sadzimy, podlewamy, przesadzamy i rozmnażamy, a potem opowiadamy o tym w najprostszy możliwy sposób, tak, by każdy mógł z łatwością tworzyć swoją zieloną przestrzeń.

Szkoła cięcia

Wszystko o cięciu krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Opowiedziane tak prosto, że od razu chwycisz za sekator i będziesz wiedzieć, co robić.

Ogrodnicze pogadanki

Aby ułatwić ci zdobywanie ogrodniczej wiedzy, nagrywamy krótkie filmiki z naszymi radami i sposobami na to, co, kiedy i jak robić w ogrodzie.

Zobacz także

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco
  z tym, co dzieje się w naszym ogrodzie.

  Co tydzień wysyłamy garść ogrodniczych porad, pokazujemy
  nowości z naszego ogrodu i szkółki,
  zdradzamy nasze plany i dzielimy się roślinnymi radościami.

  Zobacz naszą książkę "Szkoła cięcia 2". JUŻ JEST!SPRAWDŹ
  + +